سنتز بنزوپیناکول (یک واکنش فتوشیمیایی)

نویسنده :مینائی فر
تاریخ:جمعه 3 اسفند 1386-02:02 ق.ظ

سنتز بنزوپیناکول (یک واکنش فتوشیمیایی)

واکنشهای فتوشیمیائی مربوط به مولکولهایی است که با انرژی زیادی برانگیخته میشوند و روشهای سنتزی دیگر برای آنها مشکل است. از انواع واکنشهای فتوشیمیایی میتوان دیمر شدن، فتوایزومریزه شدن، اکسایش و کاهش را نام برد.

احیاء فتوشیمیایی بنزوفنون یکی از قدیمی ترین واکنشهای شناخته شده میباشد. بدین صورت که در حضور یک حلال پروتون دهنده مثل 2-پروپانل و نور ماوراء بنفش ()، یک محصول دیمر نامحلول به نام بنزوپیناکول تشکیل میدهد.

 

روش کار

در یک لوله آزمایش خشک به ابعاد 150 * 18 میلی متری 1 گرم بنزوفنون ریخته و آنرا با حدود 8 میلی لیتر ایزوپروپانل در حرارت ملایم حل کنید. سپس یک قطره استیک اسید گلاسیال اضافه کرده و تا سر لوله را با ایزوپروپانول پر کنید. درب لوله را با یک چوب پنبه ببندید بطوریکه هوای داخل آن به طور کامل خارج شود. چوب پنبه را با یک نوار پلاستیکی به طور کامل ببندید (نباید هوا داخل لوله باشد زیرا اکسیژن هوا با رادیکالها واکنش داده و واکنش اصلی را متوقف میکند).

لوله را در یک بشر کوچک پشت پنجره آزمایشگاه در معرض نور خورشید قرار دهید. پس از یک هفته واکنش کامل شده و بلورهای زیادی تشکیل میشود. بلورهای تشکیل شده را صاف کنید و پس از خشک کردن نقطه ذوب آنرا تعیین نمایید. راندمان واکنش در شرایط مناسب حد اقل 90% است.

 

مکانیسم

 

 

 

 نوع مطلب : سنتز و تهیه مواد 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
[
سه شنبه 6 فروردین 1387 11:03 ق.ظ
]
همیشه
چهارشنبه 8 اسفند 1386 06:02 ق.ظ
واییییییییییی ...
اگه آزمایش بعدی یعنی احیای آلدهید كتونها رو نوشته بودید چقدر خوش به حالم میشد ! ... مكانیسم بلد نیستم خوب!....
طنین
جمعه 3 اسفند 1386 07:02 ق.ظ
سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون/ یه از سوال از حضورتون داشتم : كاربرد باریم كلریر آبدار و همچنین محاسبات سختی آب رو می خواستم البته با روش سدیم كربنات نه تیتیر در حضور اریو كروم بلك تی .با تشكر فراوان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic